Fundacja powstała w 2014 roku. Tworzą ją ludzie, których życiem kieruje pasja – rozumiana jako konkretne zainteresowanie, jak również pasja życia – świadomego, wypełnionego działaniem, chęcią zdobywania wiedzy, nieustannego rozwoju, a znając jej siłę, chcemy się nią dzielić…

TELEFON:           +48 507 053 657

E-MAIL:           biuro@tourdezboj.com

Image Alt

Smok

SMOK – 30 km

Smok – duży i jeszcze większy wariat

Smoki, jak powiadają, to nienasycone bestie. Wciągają wszystko, od drobiu, po dziewice. Już niejeden tą żarłoczność przypłacił życiem, wystarczy wspomnieć wawelską poczwarę. Wiemy z naszego zbójeckiego doświadczenia, że biegacze też mają nielichy apetyt i łykają kilometry niczym smoki. Dlatego zapraszamy na smoczą 30-kilometrową ucztę, którą zaczniecie oczywiście przy Brandysówce.

Zaraz po starcie wbiegniecie w Wąwóz Przecówki stanowiący część Doliny Będkowskiej. Na pierwszych kilometrach będziecie mieli okazję mijać imponujące ostańce, na których adepci wspinaczki szlifują swoje umiejętności. Ale to dopiero preludium do tego, co czeka na Was dalej. Kiedy już miniecie Ambonę i Sarnią Skałę, opuścicie wąwóz i przebiegniecie wzdłuż gościńca prowadzącego ze wsi Łazy, wpadniecie na czarny szlak. Następnie skręcicie w piękny Rezerwat Doliny Szklarki i pomkniecie ku źródłu Pióro znajdujący się na piątym kilometrze. Uwierzcie, że warto z niego skorzystać, bo tuż za nim czai się mocna przeprawa crossowa i będziecie musieli włączyć napęd na cztery kopyta.

Na samym początku tego etapu podbiegniecie pod Witkowe Skały, by zaraz ruszyć w dół, w stronę Łysych Skał. Jak tylko przekroczycie drogę prowadzącą do Dubia zaczniecie kolejną wspinaczkę pod Kalwarię Jerzmanowicką. W tym rejonie ukryte wśród buków znajdują się jaskinie Szeroki I Ciasny Awen. Dalej pobiegniecie odkrytym terenem, miniecie Wilisowe Skały i po kolejnych trzech kilometrach dotrzecie do Smoczego Jaru, pierwszego punktu kontrolnego, gdzie będziecie mogli złapać oddech i pokrzepić się nieco.

Kolejne kilometry zapewnią Wam piękne jesienne widoki, bowiem wiodą one ścieżkami i dróżkami przez jurajskie pola i łąki. Na trzynastym kilometrze znów dacie nura w las i kolejną dolinę. Tym razem będzie to Dolina Racławki, o stromych, miejscami skalistych zboczach. Pędzący jej dnem wartki potok poprowadzi Was przez następnych pięć zachwycających jesiennych kilometrów. Następnie skręcicie ostro w prawo, przebiegniecie obok nieczynnego kamieniołomu i okrążycie Zamczysko, by wpaść w Wąwóz Zbrza i zbiec do Dubia, gdzie mieści się ostatni na trasie punkt kontrolny. O tym, że zbliżacie się do upragnionego wodopoju i bufetu, będzie was informował rumor miażdżonych kamieni dobiegający z kopali dolomitu.

Z parku Dubie ruszycie na ostatni jedenastokilometrowy odcinek trasy, który wiedzie przez Wąwóz Żarski, ku jednej z najbardziej znanych w Dolinkach jaskiń. Tu ponownie wbiegniecie w Dolinę Szklarki. W tym miejscu nastawcie się na nieco mocniejsze crossowe doznania.

Od Grzybowej Góry możecie już myśleć o finiszu. Esteci mogą lekko przyczesać oklapnięte grzywki i otrzepać bitewny pył (opcjonalnie błoto) z biegowych trzewików. Jeszcze tylko ostry zakręt w prawo na żółty szlak prowadzący przez znajomym już Wąwozem Przecówki i długa prosta finiszowa, do gościnnej Brandysówki na metę.

Kto ma ochotę poczochrać smoka?

 • Długość: ok 30 km;
 • Przewyższenia: + 1249 m, – 1248 m;
 • Liczba punktów odżywczych: 4
Mapa trasy i profil:

Wyposażenie obowiązkowe:

W trakcie trwania całych zawodów każdy zawodnik musi posiadać przy sobie wyposażenie obowiązkowe, które będzie weryfikowane w biurze zawodów oraz podczas trwania biegu. Brak niezbędnego wyposażenia może skutkować dyskwalifikacją zawodnika.

 • Numer startowy (przymocowany z przodu na klatce piersiowej lub pasie, widoczny przez cały czas trwania zawodów);
 • Plecak biegowy lub pas biegowy mieszczący cały sprzęt obowiązkowy;
 • Pojemnik lub bidony na wodę o pojemności min 1 litra;
 • kubek na napoje (organizator dopuszcza użycie bidonu);
 • Włączony i naładowany telefon;
 • ślad trasy wgrany na zegarek biegowy lub aplikację w telefonie;
 • wykaz numerów telefonów alarmowych – przekazany przez Organizatora w pakiecie startowym;
 • ważny dowód osobisty lub paszport;
 • folia NRC;
 • odzież i obuwie adekwatne do panujących warunków atmosferycznych;

Ostateczne wyposażenie obowiązkowe może ulec zmianie na podstawie przewidywanej pogody podczas trwania zawodów i podane zostanie na odprawie technicznej dn. 20.10.2023r o godz. 20:00. Organizator zastrzega sobie sprawdzenie obowiązkowego wyposażenia w dowolnym momencie trwania zawodów. Za brak jednej pozycji zostanie doliczona kara czasowa w wymiarze 30 minut, za brak dwóch pozycji w wymiarze 60 minut. W przypadku braku trzech lub więcej pozycji zawodnikowi grozi dyskwalifikacja.

LIMITY CZASOWE:
PUNKT KONTROLNYPORA DNIACZAS BIEGUPOKONANY DYSTANS
START
BRANDYSÓWKA

08:00

0

0 km

PK ŹRÓDŁO PIÓRO

Bez limitu cząstkowego

6 km

PK SMOCZY JAR

Bez limitu cząstkowego

12 km

PK PARK DUBIE

Bez limitu cząstkowego

20 km

META
BRANDYSÓWKA

15:00

07:00 h

29 km

PUNKTY ŻYWIENIOWE:
Punkt kontrolny/ odżywczyWODA
IZO
COLA
OWOCEPRZEKĄSKILEKKI CIEPŁY POSIŁEKDYSTANS

PK BRANDYSÓWKA

X

XX

X

47 km

PK ŹRÓDŁO PIÓRO

X

______

___

30 km
47 km

PK SMOCZY JAR

X

XX

___

30 km
47 km

PK PARK DUBIE

X

XX

___

30 km
47 km