Fundacja powstała w 2014 roku. Tworzą ją ludzie, których życiem kieruje pasja – rozumiana jako konkretne zainteresowanie, jak również pasja życia – świadomego, wypełnionego działaniem, chęcią zdobywania wiedzy, nieustannego rozwoju, a znając jej siłę, chcemy się nią dzielić…

TELEFON:           +48 507 053 657

E-MAIL:           biuro@tourdezboj.com

Image Alt

Smoczysko

SMOCZYSKO – 47km

Smoczysko, czyli tam i z powrotem

Smoczysko nie traci werwy. Podobnie jak w poprzednim roku możecie liczyć na solidny łomot. Niby przewyższenia niewielkie, niby te podbiegi jakieś krótkie, niby pogoda raczej łaskawa, a jednak Smoczysko potrafi solidnie dać w kość. Wyciśnie siódme poty, a i krwi potrafi upuścić jak trzeba.

Zmagania z bestyją zaczynacie oczywiście w Brandysówce, ale biegniecie nie w stronę Będkowic, tak jak to było w poprzednim roku, a do Wąwozu Przecówki, który jest częścią Doliny Będkowskiej. Na pierwszych kilometrach będziecie mieli okazję mijać imponujące ostańce, na których amatorzy wspinaczki skałkowej doskonalą swoje umiejętności. Kiedy już miniecie Ambonę i Sarnią Skałę, opuścicie wąwóz, przebiegniecie wzdłuż gościńca prowadzącego ze wsi Łazy i wpadniecie na czarny szlak. Następnie skręcicie w piękny Rezerwat Doliny Szklarki i pomkniecie do źródła Pióro znajdującego się na piątym kilometrze. Uwierzcie, że warto z niego skorzystać, bo czeka Was mocna przeprawa crossowa.

Na samym początku tego etapu podbiegniecie pod Witkowe Skały, by zaraz ruszyć w dół, w stronę Łysych Skał. Jak tylko przekroczycie drogę prowadzącą do Dubia zaczniecie podbieg pod Kalwarię Jerzmanowicką. W tym rejonie ukryte wśród buków znajdują się jaskinie Szeroki I Ciasny Awen. Dalej pobiegniecie odkrytym terenem, miniecie Wilisowe Skały i po kolejnych trzech kilometrach dotrzecie do Smoczego Jaru, pierwszego punktu kontrolnego, gdzie będziecie mogli złapać oddech i pokrzepić się nieco.

Kolejne kilometry zapewnią Wam piękne jesienne widoki, bowiem wiodą one ścieżkami i dróżkami przez jurajskie pola i łąki. Po jakimś czasie znów dacie nura w las i w kolejną dolinę. Tym razem będzie to Dolina Racławki, o stromych, miejscami skalistych zboczach. Pędzący jej dnem wartki potok poprowadzi Was przez następnych pięć zachwycających jesiennych kilometrów. Następnie skręcicie ostro w prawo, przebiegniecie obok nieczynnego kamieniołomu i okrążycie Zamczysko, by wpaść w Wąwóz Zbrza i zbiec do Dubia, gdzie znajduje się drugi punkt kontrolny. O tym, że zbliżacie się do upragnionego wodopoju i bufetu, będzie was informował rumor miażdżonych kamieni dobiegający z kopali dolomitu.

Z parku Dubie przez Wąwóz Żarski, ku jednej z najbardziej znanych w Dolinkach jaskiń, przy której skręcicie mocno w prawo i ponownie wbiegniecie do Doliny Szklarki. W tym miejscu nastawcie się na nieco mocniejsze crossowe doznania. Od Grzybowej Góry jest już niedaleko do Smoczego Szańca, czyli Brandysówki. Przed Wami już mniej niż więcej, ponieważ miniecie tu 29 kilometr. Jadła i napoju nie zbraknie, a i na gorący doping możecie liczyć.

Zaopatrzeni w izo i dobre słowo ruszycie na drugą, nieco krótszą 18-kilometrową smoczą pętelkę. Krótszą oczywiście nie oznacza, że łatwiejszą. Początek tej części trasy wije się niczym smoczy ogon, bowiem na początku hycniecie wzdłuż Będkówki, aby po kilkuset metrach skręcicie w lewo, przeskoczycie potok i znowu skręcicie w lewo przy Bramie Będkowskiej, by zacząć ostry podbieg. Może podbieg, to za dużo powiedziane. Tu czekać na Was będą poręczówki, dzięki którym wdrapiecie się na grzbiet i pognacie prosto na Sokolicę, monumentalną skałę, która pionową ścianą wznosi się nad Smoczym Szańcem.

Nim się obejrzycie miniecie Będkowice i wbiegniecie w niezwykle malowniczą Dolinę Kobylańską, gdzie czekają na Was niezwykłej urody formacje skalne, o nazwach, które działają na wyobraźnię. Jastrzębia Turnia, Sępia Baszta, Skalny Mur, czy Mnich, to tylko niektóre z nich. Meandrując między ostańcami i skałami dotrzecie do punktu kontrolnego w Kobylanach (35 kilometr). Stąd przez Gaj Kobylański i Gaj Karniowski dotrzecie do Bramy Bolechowickiej, strzegącej wstępu do kolejnej doliny. Pobiegniecie nią do punktu Kwiatowa znajdującego się w Kawiorach. Stąd zostanie Wam ostatnie 5 kilometrów do pokonania.

Ale jakie to będą kilometry! Palce lizać! Najlepsza zabawa zacznie się, jak tylko wpadniecie do Doliny Będkowskiej, gdzie czekać będzie na Was odcinek specjalny. Utrwali on z pewnością to, czego mięśnie doświadczyły na wcześniejszych fragmentach trasy, ale zapewniamy, że po przebiegnięciu między Czarcimi Wrotami i Hadesem poczujecie ulgę, która po okrążeniu Dupy Słonia przerodzi się w ekstazę, bo oto Waszym oczom ukaże się Brandysówka i meta!

W tym toku też będzie ciężko i pięknie. To możemy obiecać.

  • Długość: ok 47 km;
  • Przewyższenia: + 1500 m, – 1500 m;
  • Liczba punktów odżywczych: 6
Mapa trasy i profil:

 

Wyposażenie obowiązkowe:

W trakcie trwania całych zawodów każdy zawodnik musi posiadać przy sobie wyposażenie obowiązkowe, które będzie weryfikowane w biurze zawodów oraz podczas trwania biegu. Brak niezbędnego wyposażenia może skutkować dyskwalifikacją zawodnika.

  • Numer startowy (przymocowany z przodu na klatce piersiowej lub pasie, widoczny przez cały czas trwania zawodów);
  • Plecak biegowy lub pas biegowy mieszczący cały sprzęt obowiązkowy;
  • Pojemnik lub bidony na wodę o pojemności min 1 litra;
  • kubek na napoje (organizator dopuszcza użycie bidonu);
  • Włączony i naładowany telefon;
  • ślad trasy wgrany na zegarek biegowy lub aplikację w telefonie;
  • wykaz numerów telefonów alarmowych – przekazany przez Organizatora w pakiecie startowym;
  • ważny dowód osobisty lub paszport;
  • folia NRC;
  • odzież i obuwie adekwatne do panujących warunków atmosferycznych;

Ostateczne wyposażenie obowiązkowe może ulec zmianie na podstawie przewidywanej pogody podczas trwania zawodów i podane zostanie na odprawie technicznej dn. 20.10.2023r o godz. 20:00. Organizator zastrzega sobie sprawdzenie obowiązkowego wyposażenia w dowolnym momencie trwania zawodów. Za brak jednej pozycji zostanie doliczona kara czasowa w wymiarze 30 minut, za brak dwóch pozycji w wymiarze 60 minut. W przypadku braku trzech lub więcej pozycji zawodnikowi grozi dyskwalifikacja.

LIMITY CZASOWE:
PUNKT KONTROLNYPORA DNIACZAS BIEGUPOKONANY DYSTANS
START
BRANDYSÓWKA
07:0000 km
PK BRANDYSÓWKA13:0006:00 h29 km
META
BRANDYSÓWKA
17:0010:00 h47 km

 

PUNKTY ŻYWIENIOWE:

 

Punkt kontrolny/ odżywczyWODA
IZO
COLA
OWOCEPRZEKĄSKILEKKI CIEPŁY POSIŁEKDYSTANS
PK KOBYLANY

X

______

___

20 km
47 km

PK KWIATOWA

   X

XX

___

10 km
20 km
47 km
PK BRANDYSÓWKA

X

XX

X

47 km
PK ŹRÓDŁO PIÓRO

X

______

___

30 km
47 km
PK SMOCZY JAR

X

XX

___

30 km
47 km
PK PARK DUBIE

X

XX

___

30 km
47 km